top of page
mama razmislja.jpg

PSIHOSOCIJALNO SAVETOVANJE - RAD SA MAMAMA

Pod radom sa mamama želela bih da obuhvatim sve žene:

  • buduće mame – trudnice

  • porodilje

  • majke dece jaslenog, vrtićkog i školskog uzrasta

  • majke odrasle dece

  • bake

Pored savetovanja, svoj rad baziram i na psihofizičkoj podršci trudnicama, fizičkoj i psihičkoj podršci porodiljama/ mamama (podrška u dojenju, predlozi za tretman tortikolisa, sprovođenje vežbica za pravilan rast i razvoj beba)


Mame su za mene previše dragocene da bi se sa njima postupalo nehajno i usputno, jer su one stub ne samo porodice, već i društva u celini. Zato sam u svom radu mamama posvetila najveću pažnju, koja se ogleda u uslugama psihološkog savetovanja i podrške. U pitanju je individualno nedirektivno savetovanje za koje sam prošla adekvatnu sertifikovanu obuku, a koje može da se odvija na mestu gde se osećate najprijatnije - u vašem domu, ili ukoliko vam više prija negde na otvorenom (tokom šetnje, u parku, kafeu). Zajedno ćemo prorađivati sve nedoumice, probleme i teškoće sa kojima se kao žene i majke susrećete, tabu teme koje ne možete ni sa kim da podelite, bračne nesuglasice, stresove i brige, usamljenost (da, ona je vrlo prisutna i česta, pogotovo kod mladih majki), nedostatak samopouzdanja, izlaženje na kraj sa dodatnim obavezama i očekivanjima okoline.


Savetovanje zvuči tako lako, svi smo u životu nekoga nešto posavetovali, ali treba napraviti razliku između objektivnih i subjektivnih, stručnih i nestručnih saveta. U svakodnevnim situacijama, nekoga ćemo iz najbolje namere posavetovati na osnovu našeg prethodnog iskustva, što znači subjektivno, ali osoba kojoj nudimo savet možda nije kao mi, i ne bi mogla niti želela da uradi nešto na naš način.


Stoga i većina saveta u vezi roditeljstva, koje nam sa dobrom namerom pružaju naše mame, bake, prijateljice i sl. nama nije korisna i ne možemo ih primeniti. Opet, ukoliko su ti saveti uporni, kod nas se javlja osećaj da drugi možda ipak znaju bolje od nas i da smo na neki način neadekvatni. Ako ipak, postupimo po savetu a to se kosi sa našim karakterom, opet ćemo doživeti nezadovoljstvo, jer to nismo mi. Mnogo „novih“ mama se suočava sa savetima tipa „Spavaj kad beba spava.“, „Pusti ga da plače, to su samo grčevi...“ ili „Nemoj da je nosiš, razmazićeš je...“, ali i suprotnih, kao npr. „Zašto ga ne uzmeš u ruke, vidi kako te traži...“, „Kako nemaš mleka, svaka mama ima mleka...“. Saveti obično ne jenjavaju ni kada dete poraste, te na kraju ispada kao da ništa ne radimo kako treba.


U svemu tome, mi se polako gubimo, ulazimo u stanje stresa i konstantne napetosti, što opet, utiče i na naše fizičko zdravlje ali i na dete. Može se desiti i da se povučemo, i počnemo da „gutamo“ sve naše probleme i nezadovoljstva, samo da nam drugi ne bi „popovali“.


Postoji bezbroj primera „lošeg“ savetovanja. Sa mnom, pak, tokom procesa savetovanja i podrške, objektivno ćemo proraditi sve vaše probleme, sve nedoumice koje imate kao majka i žena, bez obzira na uzrast deteta i vrstu problema. Korak po korak, doći ćemo do stadijuma kada ćete biti toliko pouzdane, da će vam tuđi konkretni saveti zvučati smešno i nepotrebno.

bottom of page